Odkamienianie urządzeń kuchennych – jak to zrobić skutecznie?
W lokalu gastronomicznym na co dzień pracuje mnóstwo urządzeń kuchennych, które działają przy pomocy wody. Mowa tu głownie o sprzętach takich jak ekspresy do kawy, zmywarki czy bojlery. Aby urządzenia służyły wydajnie i były bezawaryjne, należy je regularnie odkamieniać.
Jak powstaje kamień
Kamień to osad, który powstaje na urządzeniach kuchennych na skutek rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, który następuje pod wpływem podgrzewania wody w wysokiej temperaturze. Jego długotrwałe osadzanie może być szkodliwe, zarówno dla sprzętów, jak i dla zdrowia użytkowników. Kamień stanowi największe zagrożenie na elementach takich jak grzałki, które odpowiadają za podgrzewanie wody w urządzaniach takich jak zmywarki, ekspresy do kawy czy bojlery. Osad z kamienia blokuje bowiem przepływ ciepła i kumuluje je w grzałce, co szybko może doprowadzić do awarii urządzenia. Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne odkamienianie sprzętów w lokalu gastronomicznym.
Regularne odkamienianie
W domowych warunkach, aby pozbyć się kamienia z urządzeń takich jak czajnik czy zmywarka, często wystarczy użycie roztworu z octu i sody oczyszczonej. Co innego w lokalu gastronomicznym. Tam sprzęty pracują znacznie intensywniej i dużo szybciej powstaje osad z kamienia, którego równie szybko trzeba się pozbyć. Dlatego zazwyczaj konieczna jest inwestycja w profesjonalne środki do odkamieniania. Dobrym przykładem takiego produktu jest PROFIMAX SP 150. To skoncentrowany środek z sektora chemii profesjonalnej, na bazie kwasu fosforowego, przeznaczony do usuwania osadów mineralnych, z urządzeń takich jak zmywarki, kotły, bojlery, ekspresy do kawy. Środek dobrze sobie radzi również z odkamienianiem armatury kuchennej – kranów i zlewozmywaków.
Sposób użycia odkamieniacza
Odkamienianie urządzeń przy użyciu SP 150 jest szybkie i proste. Środek przeznaczony jest do stosowania w postaci roztworu wodnego, dlatego proporcje należy dostosować do konkretnego przypadku odkamieniania. Przykładowo, optymalne zalecane stężenie dla bieżącego odkamieniania zmywarki wynosi 20% (200 ml na 1L wody). Do odkamieniania urządzeń kuchennych należy stosować roztwór roboczy 5% (50ml na 1L wody) o temperaturze 80%. Tak przygotowany roztwór wlewamy do urządzenia i pozostawiamy na ok 20 minut. Następnie wylewamy mieszankę i płuczemy oczyszczony fragment bieżącą wodą. W przypadku bardzo mocnego zakamienienia, można użyć środka nierozcieńczonego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Do mniejszych i delikatniejszych urządzeń takich jak czajniki elektryczne czy ekspresy do kawy nada się PROFIMAX SP 102
Reasumując, niezwykle istotne jest regularne odkamienianie urządzeń kuchennych w lokalu gastronomicznym. Częstotliwość odkamieniania zależeć będzie od jakości wody i intensywności użycia danego sprzętu, ale pewnym jest, że im twardsza woda, tym odkamienianie powinno być częstsze. Kamień, który długo osadza się na elementach urządzenia nie tylko źle wpływa na wydajność urządzenia, ale przede wszystkim jest jednym z głównych czynników powodujących awarie.