

Stop wirusom, bakteriom i innym patogenom, czyli kilka słów o dezynfekcji
Zima (zwłaszcza taka nijaka) to okres zwiększonej zachorowalności, więc dziś o jednym ze sposobów dbałości o zdrowie, a mianowicie o dezynfekcji.
Po ostatniej pandemii chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie znaczenie dla naszego zdrowia ma dbałość o czystość rąk, powierzchni i całego środowiska, w którym żyjemy. Jednym z najważniejszych sposobów walki o higienę jest częste i dokładne mycie rąk. Niby wszyscy o tym wiemy, ale w praktyce różnie bywa, co nietrudno zauważyć choćby w publicznej toalecie, z której od czasu do czasu musimy skorzystać. Samo jednak mycie ciała i powierzchni wszystkiego nie załatwi. W wielu wypadkach konieczna jest dezynfekcja, czyli niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych lub redukowanie ich ilości do poziomu, który uniemożliwia infekcję. W tym momencie dobrze zadać sobie pytanie, co powinniśmy dezynfekować, jak często i w jaki sposób?
Wydawać by się mogło, że im częściej będziemy wykonywać dezynfekcje i na jak największej powierzchni, tym lepiej. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że preparaty biobójcze mają działania toksyczne i są niebezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska. Poza tym preparaty dezynfekcyjne zabijają również bakterie pożyteczne dla człowieka w życiu codziennym. Z tego powodu w gospodarstwach domowych nie ma potrzeby wykonywania dezynfekcji oprócz szczególnych przypadków zaleconych przez lekarza (np. stwierdzenie obecności gronkowca złocistego u któregoś z domowników).
Czy jednak w naszych domach w ogóle nie wykonujemy dezynfekcji? Otóż wykonujemy. Oprócz dezynfekcji termicznej (np. przez gotowanie) wykonujemy również dezynfekcję chemiczną, stosując w sanitariatach preparaty na bazie chloru. Taki środkiem jest SILUX WC GEL STRONG. Jest to preparat gotowy do użycia dostępny w poręcznej butelce 750 ml lub w kanistrze 5 L. Myje i dezynfekuje powierzchnie zarówno ceramiczne (muszle toaletowe, umywalki, płytki), jak i plastikowe oraz emaliowane. Świetnie nadaje się do udrażniania syfonów i kratek ściekowych, a także do odgrzybiana fug. Stosowany w systemach HACCP. Należy jednak pamiętać, aby nie używać go jednocześnie ze środkami kwaśnymi (ryzyko zatrucia) i że efekt biobójczy uzyskujemy po 15 minutach od zaaplikowania.
Innym preparatem dezynfekcyjnym zawierającym aktywny chlor jest SANITEX DEZYNFEKCYJNY. Jest to środek grzybobójczy i bakteriobójczy przeznaczony do mycia i dezynfekcji maszyn, urządzeń i innych powierzchni odpornych na działanie chloru. Ma zastosowanie w przemyśle spożywczym (także na powierzchniach mających bezpośredni kontakt z żywnością), w higienie weterynaryjnej oraz do dezynfekcji szklarni i pieczarkarni.
To tyle o dezynfekantach z chlorem w roli głównej. W następnym artykule powiemy sobie o doborze środków ze względu na spektrum działania, warunkach sine gua non prawidłowej dezynfekcji oraz o linii produktowej PRESEPTOL.