Słownik pojęć

Efekt „threshold”

Efekt progowy (ang. threshold effect) jest właściwością określonych substancji (substancji progowych) polegającą na zapobieganiu lub znaczącemu opóźnieniu tworzenia się osadów przy bardzo niskich stężeniach. Następuje to w wyniku absorpcji substancji z powierzchni osadu (np. wapnia), zapobiegając w ten sposób tworzeniu się dużych kryształów. W rezultacie unika się powstawania osadów wapiennych.

Efekt anti-soiling

Opóźnia ponowne zabrudzenie powierzchni.

Efekt easy-to-clean

„Hydrofobowa powłoka antyadhezyjna” – powierzchnia jest łatwa do czyszczenia ze względu na niski stopień przywierania zabrudzeń.

Efekt sperlania

Zdolność do samodzielnego oczyszczania się hydrofobowych mikro- i nanostrukturalnych powierzchni. Duże naprężenie powierzchniowe zapewnia mniejszą zwilżalność. W rezultacie zmniejsza się powierzchnia styku z wodą i brudem. Cząsteczki zanieczyszczeń nie przyczepiają się i są spłukiwane, np. z okien przez krople deszczu.

Emulsja

Silnie rozdrobniona mieszanina dwóch różnych (zazwyczaj niemieszających się ze sobą) cieczy (takich jak olej i woda) bez widocznego podziału.

Emulsja uniwersalna

Emulsja o wielorakim zastosowaniu – układ dwóch niemieszających się ze sobą cieczy, przy czym jedna z nich jest silnie rozproszona w drugiej. W celu dokładnego rozproszenia należy wymieszać lub wstrząsnąć układ. Emulgator zapobiegnie rozpadowi roztworu. Najczęściej występującą emulsją jest woda z olejem.

EN 1040

Ilościowa zawiesinowa metoda określania podstawowego działania bakteriobójczego chemicznych środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych

EN 1276

Ilościowa zawiesinowa metoda określania działania bakteriobójczego chemicznych środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych stosowanych w sektorze żywnościowym, warunkach przemysłowych i domowych oraz zakładach użyteczności publicznej.

EN 12791

Chirurgiczna dezynfekcja rąk – metoda badania i wymagania

EN 13624

Ilościowa zawiesinowa metoda określania działania grzybobójczego lub bakteriobójczego w obszarze medycznym.

EN 13697

Ilościowa metoda określania działania bakteriobójczego i grzybobójczego chemicznych środków dezynfekcyjnych używanych w sektorze żywnościowym, warunkach przemysłowych i domowych oraz zakładach użyteczności publicznej w odniesieniu do nieporowatych powierzchni.

EN 13704

Ilościowa zawiesinowa metoda określania działania sporobójczego chemicznych środków dezynfekcyjnych stosowanych w sektorze żywnościowym, warunkach przemysłowych i domowych oraz zakładach użyteczności publicznej.

EN 13727

Ilościowa zawiesinowa metoda określania bakteriobójczego działania w obszarze medycznym.

EN 14476

Ilościowa zawiesinowa metoda określania wirusobójczego działania w obszarze medycznym.

EN 1499

Higieniczne mycie rąk – metoda badania i wymagania.

EN 1500

Higieniczna dezynfekcja rąk – metoda badania i wymagania

EN 1650

Ilościowa zawiesinowa metoda określania działania grzybobójczego lub bakteriobójczego działania chemicznych środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych stosowanych w obszarze spożywczym, przemysłowym, domowym oraz instytucjonalnym.