Słownik pojęć

Kamień

Osady z kamienia lub wapnia powstające w wyniku korzystania z wody. Na skutek zmiany temperatury wody z kranu, na przykład podczas gotowania lub jej podgrzewania, w instalacji grzewczej zmieniają się jej właściwości rozpuszczające. Im wyższa temperatura, tym mniej wapnia (węglan wapnia) w postaci roztworu. Każdy wzrost temperatury powyżej 60°C prowadzi do powstawania nieestetycznych osadów wapiennych, np. na armaturze i płytkach, oraz z kamienia kotłowego (węglan wapnia i magnezu) w garnkach, urządzeniach i rurociągach. Osady wapienne izolują ciepło, co zwiększa zużycie energii. W związku z tym w przypadku bardzo twardej wody (o dużej zawartości wapnia) należy dodawać do detergentów zmiękczacz wody. Osady z kamienia w kanalizacji likwiduje się za pomocą kwasowych środków do mycia sanitariatów. Do odkamieniania w obszarach, w których jest styczność z żywnością, zaleca się stosowanie kwasu cytrynowego (zimnego lub letniego), ponieważ zasadniczo uznawany jest on za nieszkodliwy.

Kamionka szlachetna

Płytki z kamionki szlachetnej są płytkami ceramicznymi o bardzo niskiej nasiąkliwości wody. Mają one mikroporowatą powierzchnię (jeśli nie są szkliwione ani uszczelnione szczeliwem ceramicznym), na której mogą się osadzać brud, ciecze, itp. Zaleca się zatem, aby przy codziennym czyszczeniu stosować włókna aktywne lub mikrofazy oraz niezawierające tenzydów środki bazujące na czynnikach kompleksujących, np. do usuwania osadów wapnia albo zabrudzeń z olejów i smarów.

Karta charakterystyki substancji (SDB)

Kartę charakterystyki substancji (SDB) lub międzynarodowy arkusz danych o bezpieczeństwie materiałowym (MSDS) trzeba udostępnić w odniesieniu do każdego środka czyszczącego i pielęgnacyjnego. Celem tych dokumentów jest dostarczenie użytkownikowi niezbędnych informacji i zaleceń dotyczących użytkowania, aby umożliwić im podjęcie odpowiednich środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy i ochrony zdrowia oraz środowiska.

Koło Sinnera

W przypadku czyszczenia powierzchni i materiałów, ostateczny efekt zależy od czterech czynników współzależnych, zgrupowanych w Kole Sinnera. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, w jaki sposób możesz zoptymalizować proces sprzątania. Koło Sinnera pozwala na optymalizację procesu sprzątania. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli wartość jednego czynnikiem jest obniżona, musi zostać skompensowana przez zwiększenie wartości innego lub większej ilości czynników. Czynnik 1: Działanie chemiczne Obrazuje działanie kwaśnym lub zasadowym środkiem czyszczącym. To działanie polega na zwiększeniu lub obniżeniu stężenia czystego produktu zawartego w roztworze (woda + produkt). Ważne jest odpowiednie dozowanie produktów w procesach czyszczenia. Przedawkowanie i zbyt małe dozowanie znacząco wpływa na efekt końcowy procesu. Właściwe dozowanie pozwala na utrzymanie kosztów sprzątania pod kontrolą oraz chroni nas przed niepotrzebnym uwalnianiem chemii do środowiska. Czynnik 2: Mechanika Jest to czynnik wspomagający oderwanie się brudu od powierzchni. Najczęściej przy użyciu narzędzi (mop, pad, szczotka, maszyna czyszcząca) , które powodują tarcie i wytwarzają ciśnienie. Zwiększenie siły nacisku i ciśnienia powoduje szybsze poderwanie brudu z czyszczonej powierzchni. Mechanika wspomaga efekt działania związków powierzchniowo czynnych. Czynnik 3: Działanie Temperatury Wpływ temperatury ma znaczenie w kilku przypadkach w działaniach czyszczących Jest to bardzo istotny czynnik w przypadku zmywarek i pralek, gdzie temperatura ma bezpośredni wpływ na uzyskane efekty. Wyższa temperatura wody w połączeniu ze środkiem piorącym lub czyszczącym, potęguje działanie środka, a także ułatwia zwilżanie materiałów i wiązanie brudu. Wpływ temperatury na powierzchnie można zauważyć również w przypadku maszyn jednotarczowych, polerek. Działanie cieplne uzyskiwane jest przez tarcie pada o powierzchnię wspiera działanie środków termo-reaktywnych, takich jak produkty do metody rozpylania i do czyszczenia na sucho. Czynnik 4: Czas działania/ekspozycji Podczas czyszczenia, czas działania roztworu roboczego na powierzchni. Pozostawianie produktu do dłuższego działania na brudną powierzchnię, zwiększa jego siłę czyszczenia. Zostawienie roztworu roboczego na powierzchni daje związkom czyszczącym więcej czasu na rozpuszczenie, zmiękczenie i oderwanie brudu od czyszczonego materiału.

Krystalizacja

Sztuczne utwardzanie i obróbka porysowanych powierzchni za pomocą środków zawierających fluorokrzemian. Kamienie wapienne, sztuczne i naturalne (marmur, trawertyn, lastriko, kamień betonowy) są wrażliwe na kwasy. Poddana obróbce powierzchnia staje się bardziej odporna na zarysowania i zyskuje lepszy wygląd (połysk).

Krystalizator

Specjalna ciecz, która zmienia kryształy wapienne na powierzchni kamienia w kryształy przypominające krzemiany. Przez te przejrzyste kryształy prześwitują kolory kamienia.

Kwasoodporny

Materiał jest odporny na działanie kwasów (wyjątek stanowią woda królewska, kwas fluorowodorowy).